Kolejną nowością od Asus-a z branży płyt głównych jest Rampage II GENE, która ukazała się niedawno na rynku. Jest to płyta o standardzie Micro-ATX (244mm x 244mm), ale małe rozmiary wcale nie sugerują niewielkich możliwości. Jest wręcz przeciwnie.
Rampage II GENE, to płyta wyposażona w podstawkę socket 1366, a więc produkt z dumą wyczekuje najnowocześniejszych procesorów ze stajni Intel-a. Swoje miejsce znajdą tu procesory z serii Intel Core i7, w tym Extreme Edition, a więc wszystkie platformy z obsługą technologii Intel Dynamic Speed Technology.
Kolejną wisienką na urodzinowym torcie od Asus-a jest sześć slotów na kości pamięci RAM DDR3 obsługujące tryb Triple-Channel. Maksymalny możliwy rozmiar pamięci, to 24GB, a częstotliwości taktowania, to: 1333/1066MHz oraz 2000/1800/1600MHz po zastosowaniu overclockingu. Tak wysokie zegary pamięci pozwalają na transfer rzędu 43GB/sekundę.
Rampage II GENE posiada da złącza PCI-Express x16 (2.0) oraz jedno PCI-Express x4 (2.0). Całość przystosowana jest zarówno do pracy w trybie ATI CrossFireX (w tym 3-Way CrossFireX), jak i NVIDIA SLI (w tym 3-Way SLI), chociaż o możliwości zestawienia kart graficznych w tryb "3-Way" praktycznie nie ma tutaj mowy, ze względu na ograniczone ilości miejsca, biorąc pod uwagę rozmiary układów chłodzenia obecnych kart graficznych. Także, w tym wypadku tryb "3-Way" jest trochę przereklamowany.
Za komunikację pomiędzy procesorem, pamięcią RAM i portami PCI-Express odpowiada nowoczesny mostek północny Intel X58 Express Chipset.
Niesamowite wrażenia dźwiękowe zapewni nam zintegrowany ośmiokanałowy układ dźwiękowy SupremeFX X-Fi obsługujący standardy X-Fi Crystalizer, X-Fi CMSS-3D oraz EAX Advanced High Definition 4.0. Dodatkowym atutem układu dźwiękowego jest funkcja "Noise Filter", której działanie objaśnię niżej. Układ posiada dodatkowo złącze optyczne na panelu tylnym płyty.
Warto również wspomnieć o dodatkowych funkcjach zaaplikowanych w produkt Asus-a:
● Voltiminder LED ● (diody informują nas o zbyt wysokim napięciu podczas overlockingu),
● Loadline Calibration ● (gwarantuje stabilne i optymalne napięcie procesora podczas jego podkręcania)
● COP EX ● (czuwa nad optymalną temperaturą chipsetu podczas podnoszenia jego napięcia. Istnieje również możliwość kontroli temperatury procesora graficznego GPU)
● CPU Level Up ● (automatyczny overclocking procesora)
● Noise Filter ● (wyłapywanie i neutralizowanie wszelkich zakłóceń nagrywanego przez nas dźwięku, np. szumu wentylatorów)
● MemOK! ●
● iROG ●
Kolejnym z "bajerów" jest podłączony przewodem do płyty głównej niewielki wyświetlacz LCD (External LCD Poster), który informuje nas o wykrytych błędach oraz przyczynach ewentualnej awarii płyty.
Czujniki Q-Fan Plus kontrolują temperaturę trzech wybranych przez nas urządzeń podłączonych do płyty głównej i w miarę potrzeby zwiększają oraz zmniejszają liczbę obrotów wentylatora znajdującego się najbliżej tego urządzenia. Oczywiście wentylatory te muszą być podłączone do płyty głównej.
Przy projektowaniu oraz produkcji płyty nie zapomniano o praktycznie niezniszczalnych kondensatorach aluminiowo-polimerowych oraz cewkach ferrytowych.
System chłodzenia płyty składa się z trzech radiatorów, z których dwa połączone są rurką cieplną heat-pipe.
Co do klasycznych gniazd płyty głównej - na Rampage II GENE nie zabrakło sześciu złączy SATA, jednego External-SATA, Internal-SATA oraz historycznego już gniazda IDE ATA133.
Na panelu tylnym powinniśmy znaleźć sześć gniazd USB 2.0, złącze FireWire dwa złącza PS/2 i gniazdo karty sieciowej Realtek 8111C Gigabit LAN.
W zestawie wraz z płytą oprócz akcesoriów w postaci niezbędnych przewodów znajdziemy m.in. pełną zaawansowaną edycję benchmarka 3Dmark 06 oraz oprogramowanie antywirusowe Kaspersky Anti-Virus. Nie zabrakło również kliku narzędzi w postaci programów, które pozwolą nam na wykorzystanie wszystkich walorów płyty głównej Asus Rampage II GENE.
Płyta należy do serii Republic of Games, a więc została stworzona głównie z myślą o graczach.
Cena rynkowa produktu, to ok. 800 zł.
Źródło:
http://asus.com/ [Kliknij, aby przeczytać całość]